Pozlama Nedir

Pozlama Nedir

Pozlama kavramı çok geniş bir kapsama sahip olmakla birlikte bu makalede sadece temel bilgi...

Enstantane(Obtüratör) Nedir

Enstantane(Obtüratör) Nedir

Fotoğraf pozlamanın üç temel öğesinden biri olan enstantane hakkında temel bilgi sahibi olmak...

Diyafram (Aperture) Nedir

Diyafram (Aperture) Nedir

Bir objektifin diyaframı ışığın lensten geçerek makineye ulaşmasını sağlayan mekanizmadır. Bazı...

Nedir Şu Alan Derinliği Dedikleri

Nedir Şu Alan Derinliği Dedikleri

Fotoğraflarınızda derinlik arttıkça,netlik mi kaybediyorsunuz?Portrelerinizde arka planların...

Dijital Fotoğrafçılığa Giriş

Dijital Fotoğrafçılığa Giriş

  Eğer yeni bir dijital fotoğraf makinesi aldıysanız,ya da makinenizin neler yapabileceği...

Doğru Pozlama ve Pozlama Telafileri

Doğru Pozlama ve Pozlama Telafileri

Bu konuyu nasıl pozlamalıyım?Diyafram değerim ne olmalı,hangi enstantane değerini...

İkinci El Objektif Satınalma Rehberi

İkinci El Objektif Satınalma Rehberi

  SLR(Single Lens Reflex) ya da DSLR (Digital SLR) sahibi olmanın en büyük avantajı konunuza...

Hangi Fotoğraf Makinesini Almalı (Bölüm I : Temel Düzey)

Hangi Fotoğraf Makinesini Almalı (Bölüm I : Temel Düzey)

Bize sosyal medya ve blog sayfalarımızdan en çok sorulan ve çeşitli platformlarda daha önce...

 • Pozlama Nedir

  Pozlama Nedir

  Pazartesi, 11 Temmuz 2011 16:39
 • Enstantane(Obtüratör) Nedir

  Enstantane(Obtüratör) Nedir

  Pazartesi, 11 Temmuz 2011 17:13
 • Diyafram (Aperture) Nedir

  Diyafram (Aperture) Nedir

  Pazartesi, 11 Temmuz 2011 17:23
 • Nedir Şu Alan Derinliği Dedikleri

  Nedir Şu Alan Derinliği Dedikleri

  Çarşamba, 10 Ağustos 2011 16:45
 • Dijital Fotoğrafçılığa Giriş

  Dijital Fotoğrafçılığa Giriş

  Pazartesi, 15 Ağustos 2011 04:13
 • Doğru Pozlama ve Pozlama Telafileri

  Doğru Pozlama ve Pozlama Telafileri

  Salı, 16 Ağustos 2011 04:11
 • İkinci El Objektif Satınalma Rehberi

  İkinci El Objektif Satınalma Rehberi

  Pazar, 04 Eylül 2011 18:30
 • Hangi Fotoğraf Makinesini Almalı (Bölüm I : Temel Düzey)

  Hangi Fotoğraf Makinesini Almalı (Bölüm I : Temel Düzey)

  Çarşamba, 05 Aralık 2012 14:52
Yazdır

Dijital Fotoğrafçılığa Giriş

Yazar: mkorayt. Kategori: Temel Fotoğrafçılık Eğitimi

 

fotografci

Eğer yeni bir dijital fotoğraf makinesi aldıysanız,ya da makinenizin neler yapabileceği hakkında fikriniz yoksa bu makale işinize yarayacaktır. Öncelikle unutmayınız ki fotoğraf makinenizi tanımanın ve fotoğrafçılığı öğrenmenin en iyi yolu fotoğraf çekmektir.Bu size bakış açınızı zenginleştirmek ve görmeyi öğrenmeniz için fırsat tanıyacaktır.Bunun için verebileceğim bir tavsiye de fotoğraflarınızı baskı aldıktan sonra ya da bilgisayarınızda hemen arşivlere kaldırmamanız olacaktır.Bunun için bir pano ya da dolabınızın bir yüzünü kullanabilirsiniz.Beğendiğiniz fotoğrafları görebileceğiniz bir yere asın ve onlara bakın.Yakın çevrenizin fikrini alın,fotoğraflarınızı ve bilgilerinizi diğer fotoğrafçılarla paylaşın(Bunun için online fotoğraf paylaşım sitelerini kullanabilirsiniz.)Unutmayın ki tüm olumlu ya da olumsuz eleştiriler bakış açınızı zenginleştirecektir. Siz de fotoğrafçılığa ilgi duyuyor ve nasıl başlayacağınızı merak ediyorsanız makalemizin devamını okuyun.

Dijital fotoğrafçılığa başlangıç için ihtiyacınız olan tek şey kendinize ait bir fotoğraf makinesidir.Ödünç alınan,dilediğiniz zaman kullanamayacağınız bir fotoğraf makinesi hevesinizi kıracaktır.

Piyasada çok çeşitli özelliklerde fotoğraf makinesi bulmak mümkün.Hangisini seçeceğinize öncelikle bütçeniz doğrultusunda karar vermeniz gerekecektir.Fotoğraf makinesi seçerken güvenilir bir markayı tercih edin. Uzakdoğu menşeili piyasada fazla bilinmeyen markaların hem fotoğraf kaliteleri hem de satış sonrası teknik servisleri sıkıntı yaratabilmektedir.

camera

Bu noktada önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum.Çektiğiniz fotoğrafın kalitesini belirleyen özellik fotoğraf makinesinin kaç megapixel oluduğu değil sensörün ve optik aksamın kalitesidir.Megapixel sadece fotoğrafınızın ebat olarak büyüklüğünü belirler ki bu da daha çok baskı aşamasında önemlidir.Yine dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da uzakdoğu menşeili fotoğraf makinelerinde yazan megapixel değerleridir.Ambalaj ve fotoğraf makinesi üzerinde yazan rakamlar çoğunlukla entorpolasyonla yani yazılımsal olarak elde edilen büyüklükleri ifade etmektedir.Örneğin 5 Mp lik bir fotoğraf makinesi aslında 3 Mp fotoğraf çekmekte ancak fotoğraf makinesinin içinde bulunan yazılım fotoğrafı 5 Mp lik boyuta getirmektedir,elbette kalite kaybıyla.Bu durumda şu ifadelere dikkat edin Max xx Mp , xx Mp Interpolated.Bu ifadeler fotoğraf boyutunun fotoğraf makinesi içindeki yazılımla arttırıldığını belirtir.

Aslına bakarsanız 2-3 Mp lik kaliteli bir makine bile başlangıç için yeterli olacaktır.3Mp lik bir makine ile çekeceğiniz fotoğrafları,28x30cm boyutuna kadar bastırabilirsiniz.Eğer bütçeniz elveriyorsa SLR Benzeri (SLR-Like) olarak tanımlanan bir makine seçebilirsiniz,ya da yine bütçeniz doğrultusunda DSLR bir makine seçebilirsiniz.SLRLike ve DSLR makineler fotoğraflarınız üzerinde daha çok kontrole sahip olmanızı sağlayacaktır. Bugün 5Mp'lik kaliteli bir compact fotoğraf makinesi oldukça uygun fiyatlara,uygun taksit koşullarıyla satın alınabilmektedir. Yine gelişen teknoloji ile bazı cep telefonları oldukça gelişmiş bir kameraya sahiptir. Ancak kişisel görüşüm cep telefonu ile çekeceğiniz fotoğraflar ağırlıklı olarak anı fotoğrafları olacak ve size fotoğrafçılığı öğretmeyecektir. Ancak şunu da kabul edelim ki cep telefonu ile özen göstererek çekeceğiniz fotoğraflar bile kadraj ve bakış açınızı geliştirmeye faydalı olacaktır.

Makinenizi aldınız ve artık fotoğraf çekmeye başlayacaksınız.Acele etmeyin.Fotoğraf makinenizi iyice tanımalısınız.Öyle ki fotoğraf çekerken ayarları bakmadan yapabilecek kadar makinenize hakim olmalısınız.Tamam o kadar abartmayalım ama makinenizin kullanım kitapçığını okuyun (en azından bir göz atın) ve ayarları hakkında bilgi sahibi olun.Öğrenmeniz gereken bazı temel bilgi ve ayarları şöyle sıralayabiliriz:

1.Güç kaynağı : Makineniz ne tip pil kullanmaktadır,pil göstergesi nasıl okunuyor,piller nasıl değiştiriliyor ya da şarj ediliyor.

2.Fotoğraf boyutu: Makinenizin çekeceği fotoğraf boyutunu(1800x1200px gibi) nasıl ayarlayacaksınız.(Bunu fotoğrafı kullanım amacınıza göre belirlemeniz gerekecek.Baskı alacağınız ve arşivleyeceğiniz fotoğraflar için maksimum boyutu kullanmanızı tavsiye ederim.)

3.Hafıza kartı:Makineniz ne tip hafıza kartı kullanmakta(SD,MMC,CF,MS gibi),kartınızın boyutu ne kadar,seçtiğiniz fotoğraf boyutu için kaç fotoğraf kaydedebilirsiniz,fotoğrafları nasıl sileceksiniz ve kartı nasıl formatlayacaksınız öğrenmelisiniz.

4.Çekim Modları:Dijital makineler bu konuda farklı özellikler barındırmaktadır.Fotoğraf makinenizde kullanabileceğiniz çekim modları için kullanım kitapçığına mutlaka bakın(Full Automatic,Program,Manual,Scene gibi).Bu modlar arasında nasıl geçiş yapacağınızı ve bu modlar ile ilgili ayarları nasıl yapacağınızı öğrenmelisiniz.

5.Odaklama:Makineniz manuel odaklama yapıyor mu,yapıyorsa bu özelliği nasıl kullanacaksınız öğrenmelisiniz.

6.Flaş: Flaşı nasıl devreye sokmayı,devre dışı bırakmayı ve flaşınızın etkili olduğu minimum-maksimum mesafeleri öğrenmelisiniz.

7.ISO: Bazı dijital makineler ISO ayarını,ışık hassasiyeti de diyebiliriz,değiştirmenize olanak vermektedir.Yüksek ISO seçeneği makinenizin ışığa daha duyarlı olmasını sağlayacaktır,bu sayede az ışıklı ortamlarda da fotoğraf çekmeniz mümkün olacaktır.ISO oranı yükseldikçe fotoğraftaki gren(fotoğraf yüzeyindeki istenmeyen siyah ya da gri-beyaz karlanmalar) sayısını arttıracaktır.ISO ayarını yapmayı öğrenmeniz gereklidir.

Artık fotoğraf çekmeye başlayabilirsiniz... :)

 

fotografciÇalışma yapmak için herhangi bir mekanı seçebilirsiniz.Önemli olan kendinizi rahat hissetmenizdir. Benim bu konudaki tavsiyem öncelikle yakın çevrenizle arkadaşlarınızla olan bir ortamda ya da fuar,konser gibi bir etkinlikte fotoğraf çekmenizdir.Başlangıç için kendinize bir konu belirleyeceğim diye eziyet etmeyin.Unutmayın daha yeni başlıyorsunuz.Çok sayıda çekim yapın ve sonrasında LCD göstergede çektiğiniz fotoğraflara göz atın ancak kesinlikle bununla yetinmeyin,fotoğraflarınızı bilgisayarınıza yükleyip yakın çevrenizle paylaşarak yorumlarını alın. Unutmayın ki makinenizin LCD ekranı ne kadar büyük olursa olsun, çektiğiniz fotoğrafı tüm detaylarıyla LCD ekrandan görmeniz mümkün değil.LCD ekranınızda çok güzel gözüken bir fotoğraf bilgisayarınıza yüklediğinizde renk,keskinlik gibi konularda farklılık gösterebilir.

Fotoğrafladığınız her ne ise ekranınızda gördüğünüz sizin onu nasıl gördüğünüzdür.Önemli olan konunuzu görüdüğünüz gibi fotoğrafa yansıtabilmenizdir. Çünkü bu sizin fotoğrafınız. Eğer ki birilerinin görüşlerine,kurallarına uyarak fotoğraf çekerseniz kendi bakış açınızı geliştiremezsiniz. Sakın yanlış anlaşılmasın, bazı temel ilkeleri, kuralları uygulamayın,kullanmayın demiyorum,ancak bunları uygulayacağım diye kendinize engel olmayın diyorum. Her sanat dalında olduğu gibi fotoğrafçılıkla ilgili kitaplar,kurallar,oranlar alıp da direk uygulamanız,taklit etmeniz için değildir. Bunları okuyup,bunlar hakkında bilgilenip pratik yaparak, kendi fotoğraflarınızda nasıl uygularsınız bunu düşünmelisiniz. Hiçbir zaman kendinizi kurallar ve oranlarla sınırlandırılmış hissetmeyin. Unutmayın, siz nasıl görüyorsanız , nasıl görmek istiyorsanız fotoğrafınızda onu yansıtmak istersiniz. Kurallar ve oranlar sadece buna yardım ederler.

Beğenmediğiniz fotoğrafları silerek fotoğraf çekmeye devam edin.Ve sonuçları evinize döndüğünüzde tekrar tekrar izleyin.Büyük olasılıkla keşkelerle dolu bir gün geçireceksiniz.En güzel tarafı bir daha ki sefere keşke dememek için ne yapmanız gerektiğini biliyor olacaksınız.

 

Daha ileri düzey ayarlar (enstantene kullanımı,diyafram ayarları,kadraj kullanımı gibi) ile ilgili temel bilgilere diğer makalelerimizden ulaşabilirsiniz.Yeni başlayan arkadaşlar için Temel Fotoğrafçılık Eğitimi kategorisi altında yayımlanan makalelerimiz,çok fazla detaya girmeden, mümkün olduğunda kafa karıştırmayacak şekilde anlatılmaya çalışılmıştır.

Siz kendinizi hazır hissedip biraz daha detaylı bilgilere bakmaya karar verene kadar kadraj (konunuzun fotoğrafınızda yerleşimi diyebiliriz) ile ilgili önemli bir ipucu vermek istiyorum.

Fotoğraf çekerken ekranda ya da göstergede gördüğünüz,göstergenin tam ortasındaki "+" ya da kare işaretleri bir çok amatör fotoğrafçı üzerinde psikolojik baskı yaparak  esas konu bu işaretler arasında olmalıymış gibi düşündürmektedir.Size tavsiyem yaratıcı olun.Böyle bir şartın olmadığını ve farklı kadrajların çok hoş çalışmalar çıkartabileceğini unutmayın. (Çevrenizdeki fotoğrafçı arkadaşlarınızdan en çok bu konuda baskı göreceksiniz, onların kurallarını uygulamak yerine fotoğraf sitelerini gezerek bol bol fotoğraf bakın ve gözlerinizi eğitin :) emin olun hoşunuza giden fotoğrafları farkında olmadan hafızanızda bir yerlerde saklayacaksınız ve zamanla bakış açınız, kadrajınız gelişecek.)

BU MAKALEMİZİ BEĞENDİYSENİZ AŞAĞIDA BULUNAN PAYLAŞIM AĞLARI SİMGELERİNE TIKLAYARAK ARKADAŞLARINIZLA PAYLAŞABİLİRSİNİZ


Bu yazının orjinali 31.Mayıs.2007 tarihinde diğer sitemiz olan www.anadolugezgini.com'da yayımlanmıştır.

Günümüz koşulları dikkate alınarak 15.08.2011 Tarihinde Güncellenmiştir.