Pozlama Nedir

Pozlama Nedir

Pozlama kavramı çok geniş bir kapsama sahip olmakla birlikte bu makalede sadece temel bilgi...

Enstantane(Obtüratör) Nedir

Enstantane(Obtüratör) Nedir

Fotoğraf pozlamanın üç temel öğesinden biri olan enstantane hakkında temel bilgi sahibi olmak...

Diyafram (Aperture) Nedir

Diyafram (Aperture) Nedir

Bir objektifin diyaframı ışığın lensten geçerek makineye ulaşmasını sağlayan mekanizmadır. Bazı...

Nedir Şu Alan Derinliği Dedikleri

Nedir Şu Alan Derinliği Dedikleri

Fotoğraflarınızda derinlik arttıkça,netlik mi kaybediyorsunuz?Portrelerinizde arka planların...

Dijital Fotoğrafçılığa Giriş

Dijital Fotoğrafçılığa Giriş

  Eğer yeni bir dijital fotoğraf makinesi aldıysanız,ya da makinenizin neler yapabileceği...

Doğru Pozlama ve Pozlama Telafileri

Doğru Pozlama ve Pozlama Telafileri

Bu konuyu nasıl pozlamalıyım?Diyafram değerim ne olmalı,hangi enstantane değerini...

İkinci El Objektif Satınalma Rehberi

İkinci El Objektif Satınalma Rehberi

  SLR(Single Lens Reflex) ya da DSLR (Digital SLR) sahibi olmanın en büyük avantajı konunuza...

Hangi Fotoğraf Makinesini Almalı (Bölüm I : Temel Düzey)

Hangi Fotoğraf Makinesini Almalı (Bölüm I : Temel Düzey)

Bize sosyal medya ve blog sayfalarımızdan en çok sorulan ve çeşitli platformlarda daha önce...

 • Pozlama Nedir

  Pozlama Nedir

  Pazartesi, 11 Temmuz 2011 16:39
 • Enstantane(Obtüratör) Nedir

  Enstantane(Obtüratör) Nedir

  Pazartesi, 11 Temmuz 2011 17:13
 • Diyafram (Aperture) Nedir

  Diyafram (Aperture) Nedir

  Pazartesi, 11 Temmuz 2011 17:23
 • Nedir Şu Alan Derinliği Dedikleri

  Nedir Şu Alan Derinliği Dedikleri

  Çarşamba, 10 Ağustos 2011 16:45
 • Dijital Fotoğrafçılığa Giriş

  Dijital Fotoğrafçılığa Giriş

  Pazartesi, 15 Ağustos 2011 04:13
 • Doğru Pozlama ve Pozlama Telafileri

  Doğru Pozlama ve Pozlama Telafileri

  Salı, 16 Ağustos 2011 04:11
 • İkinci El Objektif Satınalma Rehberi

  İkinci El Objektif Satınalma Rehberi

  Pazar, 04 Eylül 2011 18:30
 • Hangi Fotoğraf Makinesini Almalı (Bölüm I : Temel Düzey)

  Hangi Fotoğraf Makinesini Almalı (Bölüm I : Temel Düzey)

  Çarşamba, 05 Aralık 2012 14:52
Yazdır

Hangi Fotoğraf Makinesini Almalı (Bölüm I : Temel Düzey)

Yazar: mkorayt. Kategori: Donanım/Ekipman


hangi_fotograf_makinesi

Bize sosyal medya ve blog sayfalarımızdan en çok sorulan ve çeşitli platformlarda daha önce açıkladığımız hangi fotoğraf makinesini almalıyım sorusunu biraz da derleyip toplayarak açıklayalım ki arayan arkadaşlar ulaşabilsin istedim.

Sürekli gelişen teknoloji ve firmaların birbirleriyle rekabetleri sonucunda piyasadaki onlarca marka, yüzlerce model ve binlerce aksesuar özellikle de fotoğrafa yeni başlayacak arkadaşların kafasını karıştırıyor. Samimiyetle itiraf etmeliyim ki profesyonellerin de kafası karışıyor :) İki bölümden oluşacak yazımızın devamına göz atın...

 Fotoğraf makineleri ya da objektifler konusunda aslına bakarsanız en büyük sorun ithalatçı ve satıcılardan kaynaklanıyor.Çok sık karşılaştığımız bir sıkıntı "yanlış yönlendirme"... bunu bazıları kasıtlı yaparken bazı arkadaşlar ise tamamen bilgi eksikliğinden yapıyor. Kasıtlı yapılan yanlış yönlendirme tamamen stok ürünlerini tüketmek ya da ana dağıtıcının vermiş olduğu kotayı doldurmak amacıyla yapılıyor, lakin bunu sadece satıcılar yapıyor olarak düşünmek yanlış zira bugün büyük markaların Türkiye temsilcileri de bunu teşvik ediyorlar.

Örneğin dikkatimi çeken bir konu, büyük teknoloji mağazalarının birine gittiğinizde satıcı size Nikon 1 numara abi, şöyle iyi böyle güzel, şunu da yapar bunu da yapar derken diğer markayı kötülemeye kadar giderken, bir diğer zincir mağazaya gittiğinizde öteki marka için aynı pazarlama cümleleriyle karşılaşıyorsunuz...Elbette kafalar karışıyor...

İşin ticari kısmı ve pazarlama tekniklerini bir yere bırakalım çünkü apayrı bir konu olacak kadar kapsamlı bir konu bu..

Gelelim peki admin hangi makineyi almalıyım?

Yazının bundan sonrasını kısa kısa maddeleyerek işi kolaylaştırmaya çalışacağım, unutmayınız ki bunlar kişisel görüşlerimdir...

Şunu unutmayalım ki bu yazımızda konu fotoğraf ve fotoğrafçılığı öğrenmek, geliştirmek isteyen arkadaşlardır. Tatil,anı fotoğrafları için artık cep telefonlarının bile harika kareler yakaladığı hesaba katılırsa bu tip fotoğraflar çekip sadece fotoğraf makinem olsun, fotoğraf çekeyim anı olsun diyen arkadaşlar bu yazının devamını okumayabilirler.

Bu yazımızda bahsi geçen fotoğraf makineleri poz ayarlarına müdahale etmenizi sağlayan daha gelişmiş fotoğraf makineleridir.Bu makineleri SLR ya da DSLR olarak adlandırmamız yanlış olmayacaktır. Tereddütümün sebebi ise Aynasız Fotoğraf Makinesi dediğimizde bir yıl önce aklımıza sadece Compact makineler gelirken, bugün daha gelişmiş DSLR benzeri özellikler sunan aynasız fotoğraf makineleridir.Bu yüzden yazımızın ilerleyen bölümlerinde aynasız fotoğraf makinelerinden de yeri geldikçe bahsedebiliriz.

hangi_fotograf_makinesi

Fotoğrafa Yeni Başlıyorum, Fotoğrafçılık hakkında hiç bilgim yok/az bilgim var, bütçem sınırlı hangi fotoğraf makinesini almalıyım ?

- Tüm söylenenleri unutun ya da kulak ardı edin... yapmanız gereken kendinizi rahat hissedeceğiniz, seveceğiniz, severek yanınızda sürekli taşıyabileceğiniz bir fotoğraf makinesi alın. Bu aşamada daha profesyonel şeyler düşünmenize gerek yok çünkü teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki sürekli yeni model ve markalar piyasaya giriyor. Rekabet koşullarını da dikkate aldığınızda daha iyi ve yetenekli fotoğraf makinelerine ulaşmak kolaylaşıyor.

Burada önemli olan sürekli pratik yaparak, işin eğlenceli kısmından kopmayarak iyi fotoğraflar çekmek ve gözünüzü eğitmektir. Bu süreçte temel fotoğrafçılık bilgileriniz oturacak ve bir sonraki aşama için hazırlanacaksınız. 

Hangi Konuları Düşünmemelisiniz :

- Hangi Marka (Bu aşamada Canon mu Nikon mu konusuna hiç girmeyin)

- Hangi Model ( Bütçenize en uygun , görüntüsünü en sevdiğiniz ve elinizde en rahat edeceğiniz modeli almalısınız )

- Öteki bunun 4 katı fiyatsa bu kötüdür ( Lütfen böyle anlamsız bir konuya takılmayın, kullanmayacağınız özelliklere para harcamayın.)

Hangi Makineler Olabilir :

Aksesuar çeşitliliği,teknik servis aplarının daha geniş olması ve ikinci el piyasalarının daha hareketli olması nedeniyle CANON ya da NIKON'un giriş seviyesi herhangi bir DSLR fotoğraf makinesini düşünebilirsiniz. 

Ayrıca bu dönemde sizi tatmin edecek olan aynasız fotoğraf makinelerini de düşünebilirsiniz ancak fotoğrafçılığı öğrenip ilerleteceğim diyorsanız yaklaşık aynı maliyette olacak bu yatırımınız için ben yine de bir DSLR düşünmenizi tavsiye ederim.

UYARI : KULLANMAYACAĞINIZ ÖZELLİKLERE PARA HARCAMAYIN

hangi_fotograf_makinesi

Temel Fotoğrafçılık Hakkında Bilgim Var, Pozlama,Enstantane,Alan Derinliği gibi Konuların ne olduğunu biliyorum,hangi fotoğraf makinesini almalıyım ?

Burada artık ileriye dönük bir sistem/set oluşturacağımızı düşünmeye başlayabiliriz. Marka seçimi yapılması gereken aşama bu olabilir ancak yine de şart olmadığını belirtelim. Elbette yine bir önceki bölümde belirttiğim nedenlerden dolayı iki marka arasında gidip geleceğiz ve o meşhur soru ile karşılaşacağız : CANON mu NIKON mu?

Bu sorunun amacı ileride fotoğraf makinenizin gövdesini değiştirseniz bile, ya da ikinci bir makine alsanız bile diğer aksesuarları kullanabilme seçeneğinizin olmasıdır.

Genel olarak şöyle deriz, yarın ben makinemi satsam da objektiflerimi yeni makinede de kullanabilirim.

Aslına bakarsanız bu da çok genel geçer bir kural değil, özellikle de Nikon sistemlerde bu zaman zaman ciddi sorun olabilmekte. Nasıl bir sorundan bahsediyoruz admin hani üç aşağı beş yukarı hepsi aynıydı?

Nikonla ilgili eleştirdiğim konu, yıl 2013 olmuş hala objektif bağlantısı olarak bir standarda ulaşamamış olması. Daha da açık olalım, giriş seviyesi Nikon fotoğraf makinelerinin bir çoğunda makine gövdesinde odak motoru bulunmaz, bu özellik objektiflerdedir ve bu seri objektifler daha pahalıdır. Bir üst seviye modellere geçtiğinizde ise gövdede bulunan AF motoru için farklı seri bir objektif grubu kullanmanız tercih edilir.Karşınıza şöyle bir tablo çıkar, o model için aldığım şu seri objektifi bu modele takarsam şu özellikl çalışmaz bu böyle olur vs vs vs... 

Canon'da ise satın almış olduğunuz objektifler tüm gövdelerde kullanılabilir.

İSTİSNASI : Her iki markada da Profesyonel seri FULL FRAME makineler için üretilmemiş olan objektifleri FULL FRAME olan profesyonel fotoğraf makinelerinde kullanamazsınız. Bu seriler için üretilmiş olan objektifler de daha pahalıdır.(Lakin bu seriler için üretilmiş objektifleri FULL FRAME olmayan makinelerde de kullanabilirsiniz.)

[Admin bu noktada girmiş olduğu konunun ne kadar detaylı olduğunu düşünür ve tüm bu kavramları ayrıca açıklaması gerektiğini farkeder,konu başlığı bu aşamada daha sonra detaylandırılmak üzere bölümlendirilir :) ]

Hangi Konuları Düşünmemelisiniz :

- Öteki bunun 4 katı fiyatsa bu kötüdür ( Lütfen böyle anlamsız bir konuya takılmayın, kullanmayacağınız özelliklere para harcamayın.)

- Daha iyi makine alırsam daha iyi fotoğraf çekerim ( 100% doğru olmayan, ancak belli oranda katkısı olan bir durum)

Hangi Makineler Olabilir :

İş orta seviyeye geldiğinde iş biraz daha değişiyor, aksesuar uyumluluğu ve çeşitliliği gibi konulara dikkat edin.

Pozlama telafisi, nokta ölçüm alanı, PC-Sync port çıkışı olması gibi daha detaylı özelliklere bakmanız lazım.Burada marka,makine,model tercihinde en önemli unsur sizin ne tip fotoğraflar çektiğiniz ya da çekmek istediğiniz olacaktır.Bu aşamada modeller arasında kararsız kaldığınızda bizlere ya da konu hakkında deneyimli bir fotoğrafçıya danışabilirsiniz. Danıştığınız kişinin ticari kaygı gütmediğinden emin olun. Fotoğraflarınızı, fotoğrafçılık deneyiminizi, ne yapmak istediğinizi bilmeyen birisinin vereceği tavsiyelerden kaçının.

Eğer ki bu bahsedilenlerin ne olduğunu henüz bilmiyorsanız zaten acele etmeyin, bir süre daha giriş seviyesi modellerde kalabilirsiniz.

UYARI : Kullanmayacağınız özelliklere para vermeyin !

 

Yazının okunmasını zorlaştırmadan,sıkmadan zorlamadan biraz derleyip toplayalım. Fotoğraf makinesi sadece bir araçtır, fotoğrafı siz çekersiniz. Her zaman seveceğiniz, rahat çalışacağınız, kendinizi rahat hissedeceğiniz bir marka ve model kullanmalısınız. 

Diğerlerinden ucuz fotoğraf makinesi ya da giriş seviyesi fotoğraf makinesi kötü fotoğraf çeker diye bir klişeye takılıp kalmayın. Bugün teknolojinin geldiği noktada giriş seviyesi DSLR fotoğraf makineleri bile bir çok ihtiyacınız için yeterlidir. 

İyi fotoğraf çekmek için pahalı bir fotoğraf makinesine ayıracağınız bütçeyi, dikkatli kullanın. Orta ya da üst seviye bir makine alıp orta seviye objektifler kullanacaksanız benim tavsiyem, giriş seviyesi bir gövde alıp bütçenizin kalanını daha iyi bir objektif için harcamanız. Fotoğraf makinenizde kullanacağınız objektif, inanın fotoğraf kalitesini kullanacağınız fotoğraf makinesi gövdesinden çok daha fazla etkileyecektir.

Canon ve Nikon harici markaların çok başarılı modelleri olmasına rağmen ülkemizdeki aksesuar çeşitliliklerinin az olması ve servis ağlarının daha az olması nedeniyle bu iki markadan birini tercih etmeniz konusunda ısrarcı olmaya devam edeceğim. Bunun diğer markaların kötü fotoğraf makinesi yaptıkları anlamına gelmediğini tekrar hatırlatmak isterim. Ayrıca bu markaların ikinci el piyasalarının hareketli olması da her zaman işinize yarayacaktır.

hangi_fotograf_makinesi

Son olarak , Admin 2000 lira bütçen olsa hangi fotoğraf makinesini alırdın ?

(İlla daha spesifik olalım diyorsak...)

Canon 1100D Gövde + Tamron AF 17-50mm f/2.8 Di-II LD IF Aspherical Zoom Lens

(Tüm ürünlerin resmi distribütör garantili ve sıfır olduğunu varsayarsak,hafıza kartı ve omuz çantası ile birlikte yaklaşık 1800 TL - 2000 TL arasında bir fiyat tutacaktır.)

250-300 TL daha üzerine çıkabilirim diyen arkadaşlar, Canon 550D gövdeyi tercih etmeliler.

Admin Nikon'u pas geçtin yine? Canon'cu olduğumu biliyorsunuz zaten o ayrı konu da sanırım Nikon editörümüz arkadaş da giriş seviyesi düşük bütçe için Canon konusundaki tavsiyeme katılacaktır :D Sebepleri yukarıda biraz anlattık...

Admin bu fiyata iki objektif olan setler var neden onu tavsiye etmedin?

Arkadaşlar kit objektifler herkesin sizlere söylediği gibi kötü objektifler değiller, ancak iki tane orta seviye objektifim olacağına bir tane daha iyi olmasını ben tercih ederim.

Not: Bu ürünleri paralel ithalat yoluyla getiren yerler mevcut.Daha uygun fiyata satın alabilirsiniz ancak çeşitli sıkıntılar yaşamanız mümkün. Ama bu illa ki sorun yaşayacaksınız demek değil. Her garantili denilen ürüne güvenmeyin. Lütfen blogdaki şu yazımıza göz atınız. Paralel ithalatla getirilmiş olan uygun fiyatlı bir fotoğraf makinesindeki tek garantiniz, satan firmadır, uygun bir servisleri olması durumunda,firmaya güvenmeniz durumunda değerlendirebilirsiniz ancak şunu da unutmayınız ki Canon ve Nikon resmi servisleri resmi olmayan teknik servislere parça sağlamayı bir süre önce bıraktılar.

Garanti Belgesi Aldatmacası   <-- Tıklayın

Son notlar :

- Filmli makineleri yabana atmayın, banyo vs derken biraz maliyetli olmakla birlikte kullanılması son derece keyifli makinelerdir.

- Orta seviye ve ileri düzey kullanıcılar için yazımızın ikinci bölümünü yakında yayınlayacağız.

fotografnotlari

BU MAKALEMİZİ BEĞENDİYSENİZ AŞAĞIDA BULUNAN PAYLAŞIM AĞLARI SİMGELERİNE TIKLAYARAK ARKADAŞLARINIZLA PAYLAŞARAK BİZE DESTEK OLABİLİRSİNİZ